Semináře, koncerty pro studenty

Poskytuji semináře pro celé třídy ZUŠ, v návaznosti na ŠVP

Připravuji studenty na hudební gymnázia a konzervatoře.

Semináře jsou jak všeobecné, tak i specifické, zaměřené na konkrétní ročníky či cykly.

Smyslem mého semináře není narušit práci pedagoga, ale naopak podpořit, případně doplnit jeho výklad tak, aby se studenti dozvěděli jinými slovy to, co jim pravidelně vysvětluje. Oba názory si potom mohou porovnat a toto srovnání jim může přinést nový impuls k jejich dalšímu hudebnímu rozoji.

S dětmi probírám především problematiku držení těla a nástroje, práci s dechem (brániční dýchání), tvoření nátisku, nasazení tónu, dynamické možnosti a barvu tónu, výběr plátku, ale i komorní hudbu a hru z listu, jednoduché transpozice.

Obvyklý průběh na úrovni ZUŠ

Po formálním představení společně ladíme, u prvního stupně se ještě předtím i společně rozehrajeme na jednoduché řadě tónů. Všichni v kruhu si pak z listu zahrajeme jednoduchou vícehlasou skladbu.

Na ZUŠ následuje desetiminutovka komentovaných ukázek jednotlivých technik hry, které souhrnně předvedu v jedné ze soudobých kompozic včetně komentáře ke skladbě samotné, nebo zahraji úryvky ze známých skladeb, ve kterých se tyto techniky objevují.

Následuje samotná výuka, kdy vyslechnu jednotlivé účastníky semináře a společně řešíme konkrétní problematiku.

Po 60 minutách  máme krátkou pauza (občerstvení), kterou využiji k  představení celé klarinetové rodiny od Es až po kontrabasový klarinet, historii a vývoj nástroje. Přestávku zakončím ukázkou hry na basklarinet.

Potom pokračuje individuální výuka. Seminář uzavírá motivační vystoupení, kdy zahraji připravenou  skladbu společně s místním učitelem.

Co je podstatné, každý bod programu je diskutován s dětmi i jejich kantory!

Pro konzervatoristy poskytuji konkrétnější klarinetové kurzy, zaměřené na:

  • interpretaci různých období a stylů; také na hudbu soudobou, které se kontinuálně a s úspěchem věnuji více než 20 let,
  • s tím související kurzy užití moderních technik hry, konkrétně zaměřené na slap, glissando, dvojitý jazyk, multiphonic, čtvrt- a osmino-tóny, užití přirozené alikvotní řady, věčný dech, aleatoriku ap.

ohlasy – recenze

– Seminář pana Jiřího Mráze se nesl v přátelské atmosféře.
Obzvláště se nám učitelům a dětem líbily ukázky moderních technik, které v běžné praxi neuslyší. Společně si zahráli ve vícehlasé skladbě.
Proto bych seminář doporučil všem , kdo mají zájem o hru na klarinet.
Josef Hejna učitel ZUŠ A. M. Buxton, Úpice

– Klarinetový seminář v ZUŠ F.A.Šporka, Jaroměř

lektor: Bc.A. Jiří Mráz,

V pondělí 6.2.2023 proběhl v sále naší školy klarinetový seminář pro mladé klarinetisty, ale i další zájemce o tento nástroj. Seminář vedl profesionální klarinetista Jiří Mráz, který je aktivním umělcem, působí také jako pedagog a jeho snahou je popularizovat a přiblížit klarinet a basklarinet žákům ZUŠ i širší veřejnosti.

Klarinetový seminář proběhl v přátelské atmosféře. Po úvodním představení lektora, byli žáci rozděleni k jednotlivým hlasům klarinetového kvartetu a pod vedením Jiřího Mráze společně zahráli dva jednoduché kvartety. Následovala ukázka soudobé hudby – Fantasie pro klarinet od Jörga Widmanna, kde lektor představil moderní techniky hry a žáci si mohli udělat představu, co vše je možné na klarinet zahrát. Lektor tyto techniky nejprve jednotlivě předvedl a vysvětlil a následně zahrál ve skladbě.

V další části semináře již hrál každý žák sám svou vybranou skladbu. Pan učitel Mráz zhodnotil žákovu hru a věnoval se individuálním potřebám každého žáka. Obecně jsme řešili správné držení nástroje, postoj při hře na klarinet, prstovou techniku, nasazení tónů, dynamické možnosti nástroje a také výraz skladeb. Také nám připomněl, jak vystupovat v pozici hráče na hudební nástroj a zdůraznil, že pro vývoj a zlepšení hry na klarinet je třeba cvičit každý den a věnovat pozornost důležitým maličkostem, které jsou ve finále velmi podstatné pro celkový dojem z odehrané skladby. Během semináře nás lektor také seznámil s celou rodinou klarinetů a zahrál ukázku sólové skladby na basklarinet.

Následně jsme se žáky hodnotili průběh semináře a to, co si odnesli z celého odpoledne. Všichni si zapamatovali, že je nutné hrát nejlépe každý den a také, že by měli poslouchat to, co hrají. Všem se líbila ukázka moderních technik. Z mého úhlu pohledu vidím motivaci k dalšímu vývoji dětí ve hře na klarinet a věřím, že se jim celé odpoledne líbilo. Děkuji panu Jiřímu Mrázovi, že nám věnoval svůj čas a předvedl své klarinetové umění. Také chci poděkovat panu řediteli Vlastimilu Kovářovi, že nám toto setkání umožnil a podpořil nás v dalším vývoji hry na klarinet.

zuškoviny Jaroměř

Organizuji vzdělávací koncerty dechového tria  ( hoboj, klarinet, fagot) pro ZŠ s ohledem na věkovou kategorii – první, druhý stupeň

Obvyklý průběh na koncertech ZŠ

– stručný úvod : jak bude edukativní koncert probíhat, co studenti uslyší, uvidí, co se dozvědí

– hudební hadanka

– seznámení s jednotlivými hudebními nástroji : jednotlivé části nástroje, kategorie, výroba a materiál, uplatnění v praxi, ukázky a techniky hry, zajímavosti atd.

– hudební hádanky mezi představováním jednotlivých nástrojů

– ukázky hry na jednotlivé hudební nástroje, jak sólo tak v kombinaci

– návštěva koncertu : diskuse o správném chování na koncertech klasické hudby, oblečení, chování, potlesk atd.

– reflexe – výstupy, dotazy : co nového jsme se naučili, dozvěděli, odpovídáme na dotazy

– koncert dechového tria – hudební hádanky : uplatnění dosažených předchozích znalostí v praxi

 – přídavek – poslední hudební hádanka

Během celého vystoupení spolupracujeme s žáky

lektory jsou významní umělci z pražských orchestrů – Státní opera Praha, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Filharmonici hlavního města Prahy – City of Prague Philharmonic Orchestra